SRS16100 RNG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor
Mfr.Part #:
SRS16100 RNG
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes TO-263-3 SMD/SMT Dual Common Cathode Forward Current:16 A Forward Voltage:900 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):100 V Max Forward Surge Current (Ifsm):150 A
ParameterValue
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 11 months ago)
Forward Current16 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Reverse Current100 µA
Forward Voltage900 mV
Forward Surge Current (Ifsm)150 A